2017-06-22
Paulina

Nagy Zoltán dr.

Születési hely: Dombegyház
Születési idő: 1908. november 16.
Elhalálozás helye: Budapest
Elhalálozás idő: 1994. február 3.
Lakóhely(település): Dombegyház, Budapest
Foglalkozás(ok): művészettörténész, múzeumigazgató, tanár
Működési terület: művészettörténet
Munkahely(neve, település): Balassa Bálint Múzeum, Esztergom
Legjelentősebb művei: A magyar litográfia története. Bp., 1934. Szőnyi István művészete. Magyar Szemle, Bp., 1938. A Nap diadala a Mátyás Kálvária talapzatán. Bp., 1968.
Megjegyzés (rövid életrajz): Az elemi iskolát Dombegyházon, a középiskolát Makón és Szegeden végezte, majd a Pázmány Péter Tudományegyetemen doktorált 1934-ben. Tudományos ösztöndíjasként Olaszországban többször folytatott kutatásokat a reneszánsz kultúra témakörében. Volt Teleki Pál miniszterelnökségi művészeti előadója, majd az Eötvös Kollégium tanára, később egyetemi magántanár. 1951-ben politikai okokból állását elvesztette, s csak 1960-ban juthatott képességeihez méltó munkához: az esztergomi Balassa Bálint Múzeum igazgatója lett. Később a Vármúzeum és a Keresztény Múzeum szakmai vezetését is ellátta. 1969-ben ment nyugdíjba, ám tudományos munkásságát tovább folytatta. A magyaron kívül főleg olasz és német nyelvű publikációi tanúskodnak erről. Budapesten halt meg 1994. február 3-án. 2008-ban Dombegyház posztumusz díszpolgára lett.
Település: Dombegyház