2019-06-24

Francz Vilmos

Születési hely: Kötcse
Lakóhely(település): Tiszasziget, Medgyesegyháza, Mezőkovácsháza
Munkahely(neve, település): Tiszasziget, Medgyesegyháza, Mezőkovácsháza, Debrecen
Legjelentősebb művei: Medgyesegyháza rövid története - Babonás hiedelmek Medgyesegyházán. Gépirat. IIp. A Népművelési Intézet Országos pályázatára készült, s ott díjat nyert dolgozat. Alkalmasak- e a feladatra? Békés megye járási és megyei feladatkörű művelődési központjainak vizsgálata. Népművelési Értesítő, 1970. 1.sz. 84-98.p. Helyi irányítás . Népművelés, 1968.1.sz. Tanyai gondok. Népművelés,1967.december Adalékok Battonya művelődéstörténetéhez I. A közoktatás változatos története. Battonya, 1970. Nagyközségi Tanács és a József Attila Művelődési Központ helytörténeti szakköre kiad. 83p. 6t. (Battonyai füzetek 11.) A film szerepe, alkalmazásának módszerei a népművelésben. Békéscsaba é.n. Népművelési Tanácsadó Kiadvány, 23p. (Módszertani Füzetek 17.)
Megjegyzés (rövid életrajz): Iskoláinak elvégzése után tanári oklevelet szerzett és tanítani kezdett. Többségében Tiszasziget, Medgyesegyháza községekben tanított. Az 1960-as évek elején került Mezőkovácsházára függetlenített Járási Úttörő titkárnak. Eredményes, jó munkája miatt a Járási Tanács Művelődési Osztályának népművelési felügyelője lett. Érdemei vannak a járási népművelés szervezeteinek kialakításában, az irodalmi színpadok, öntevékeny művészeti csoportok és mozgalmak szervezésében, a filmszínházakkal való törődésben, a járás népművelési munkájának irányításában és összefogásában. Népművelői, hivatali munkája mellett foglalkozott helyismereti helytörténeti kutatással és publikálással is. Szakmai vonatkozású cikkeit, tanulmányait a megyei és országos szaklapok egyaránt közölték. Mezőkovácsházáról a Debreceni Megyei Művelődési Központhoz távozott, ahol népművelői és publikációs tevékenységét tovább folytatta.