2017-11-19

Jassik Lajos

Születési idő: 1830
Elhalálozás helye: Reformátuskovácsháza
Elhalálozás idő: 1911. május 06.
Lakóhely(település): Reformátuskovácsháza
Működési terület: A Reformátuskovácsházi Népművelődési Kör titkára.
Megjegyzés (rövid életrajz): Valószínű, hogy járásunk egyetlen Reformátuskovácsházán található 1848-as síremléke állít neki emléket. A sírról lehet leolvasni, hogy 19 évesen vett részt a szabadságharcban, ahol őrmesteri rangot kapott. Életéről nem sokat tudunk, nem tudjuk hogyan került Reformátuskovácsházára. Egyetlen leány gyermeke, Terézia Seres Lajos kisbirtokoshoz ment feleségül, 5 gyermekük közül csak egy maradt a faluban, aki 1965-ben halt meg. Utalások vannak arra vonatkozóan, hogy Jassik Lajos a község közéleti tevékenységében aktívan részt vett. A Reformátuskovácsházi Népművelődési Kör titkári feladatát látta el. Nagyon büszke volt harcos emlékeire. Március 15-én díszmagyar ruhába öltözött, jelenlétében tartották az ünnepséget. Halála után a negyvenes évek közepéig a megemlékezéseket a sírjánál tartották. A kilencvenes években az emlékművet a városi önkormányzat rendbe tette. A síremlék a megemlékezések méltó helye lett.