2019-09-22
Móric

Molnár C. Pál

Születési hely: Tompapuszta
Születési idő: 1894. április 28.
Elhalálozás helye: Budapest
Elhalálozás idő: 1981. július 11.
Foglalkozás(ok): Festőművész, grafikus
Működési terület: Képzőművészet
Legjelentősebb művei: Írásai: A képzőművészet iskolája c. könyvben szerzőként (1941), amelynek 1957-es kötetét szerkesztette is. A monumentális festészet (freskó, mozaik, üvegfestészet) és a fametszet c. fejezetet írta ~ vallomásai életéről, 1994. Művei a közgyűjteményekben G. d\'Arte Moderna, Róma Janus Pannonius Múzeum Modern Képtár, Pécs Keresztény Múzeum, Esztergom Laing Art Gallery, Edinburgh M. della Biennálé, Velence MOMA, New York Magyar Nemzeti Galéria, Budapest Neue Pinakothek, München.
Megjegyzés (rövid életrajz): Apja, Molnár József uradalmi intéző volt a Battonya melletti Tompapusztán. Édesanyja, Jeanne Contat svájci-francia nevelőnő volt a földbirtokos családnál; az ő családnevének kezdőbetűjét vette fel már elismert művészként a fia. 1912-ben aradi diákként országos rajzpályázaton első díjat nyert. 1915 és 1918 között rajztanári szakon tanult a budapesti Képzőművészeti Főiskolán, ahol mestere Szinyei Merse Pál volt. A főiskola befejezése után Genfben, majd 1921–22-ben Párizsban élt. Úgy tanult a legtöbbet, hogy a Louvre-ban másolta a klasszikusokat. 1923-ban hazatért. Irodalmi műveket illusztrált, valamint fametszeteket készített, plakátokat tervezett. 1926-ban Giotto di Bondone azonos című alkotásának hatására festett Szent Ferenc a madaraknak prédikál c. festményével három évre ösztöndíjat nyert Gerevich Tibor által a római Collegium Hungaricumba. Az 1930-as évektől a festészet lett alkotói tevékenységének fő területe. Budapesti műtermében alkotott, nyaranként pedig Zsennyén, közben számos egyházi és állami megbízást kapott freskófestésre mind Budapesten, mind vidéken. Egyéni és csoportos kiállítások rendszeres résztvevője volt.
Település: Mezőhegyes